Nauczanie tych, których wcześniej nie uczono

 

W późnych latach sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych Duch Święty poruszał się po całym świecie, pomagając w budowaniu ruchu charyzmatycznego. Dziesiątki tysięcy Amerykanów poznawało Pana. Wielkie ilości chrześcijan dawnych denominacji przeżywało odnowienie poprzez chrzest w Duchu Świętym. Mając świadomość ich głodu podstawowych materiałów dydaktycznych, które mogłyby pomóc w zrozumieniu Biblii, Derek opublikował swoje pierwsze książki z serii „Podstawy wiary chrześcijańskiej”.

Ta seria, początkowo składająca się z siedmiu książek, przedstawia w logicznym porządku najważniejsze doktryny wiary chrześcijańskiej, kładąc szczególny nacisk na dzieło Ducha Świętego. Derek uaktualnił tę serię w 1987 roku, a w 1993 roku zostały dodane tematyczne skorowidze, zanim książka zmieniła tytuł na „The Spirit-filled Believer's Handbook” („Podręcznik wypełnionego Duchem Świętym wierzącego” – FUNDAMENTY PRAWEGO ŻYCIA). Derek mówił:

„Gdybym miał zostawić Ciału Chrystusa tylko jedną rzecz, byłyby to FUNDAMENTY PRAWEGO ŻYCIA”.

Książka ta stała się podstawowym materiałem nauczania dla Kościoła w wielu narodach, zwłaszcza tych, które pod koniec lat osiemdziesiątych wyszły spod wpływu komunizmu. Została przetłumaczona m. in. na albański, arabski, bułgarski, chiński, chorwacki, czeski, niemiecki, węgierski, indonezyjski, mongolski, polski, rosyjski, serbochorwacki i hiszpański. Fragmenty zostały przełożone również na duński, holenderski, hebrajski, koreański, portugalski, szwedzki, telugu i wietnamski. Wiele kościołów używa jej jako podręcznika na zajęciach dla nowych chrześcijan.

Korespondencyjny kurs biblijny „Christian Foundations” („Podstawy chrześcijańskie”), który jest uzupełnieniem tej książki, wzbogacił życie i wzmocnił wiarę tysięcy chrześcijan.

Kolejny kurs biblijny „Samodzielne Studium Pisma Świętego”, wydany ok. 1965 roku, używany jest na całym świecie jako pomoc w ugruntowywaniu i wzmacnianiu chrześcijan w wierze. Został przetłumaczony na przynajmniej dwadzieścia sześć języków i jest prawdopodobnie używany szerzej niż jakakolwiek inna z książek Dereka, jako że jest łatwo przyswajalny w kulturach tak różnych, jak chińska, afrykańska, mongolska, latynoska, indonezyjska czy rosyjska.

Kiedy Derek i Lydia podróżowali w ramach służby po Stanach Zjednoczonych, zawarli znajomości z innymi nauczycielami, którzy także służyli, nauczając Biblii. Na Florydzie w 1969 roku Derek Prince, Bob Mumford, Charles Simpson i Don Basham spotkali się razem, aby modlić się o pewną sytuację związaną z konferencją, na której mieli przemawiać. Derek opowiadał:

„Kiedy powstaliśmy po zakończonej modlitwie, wszyscy zdaliśmy sobie sprawę z tego, że Bóg złączył nas razem w szczególnym celu. Następnie podjęliśmy zobowiązanie, że będziemy okrywać siebie wzajemnie w modlitwach, poddawać prywatne życie wglądowi innych i naradzać się razem przed podjęciem ważnych osobistych decyzji”.

Czterech nauczycieli, do których dołączył jeszcze potem Ern Baxters, stało się liderami ruchu uczniostwa skupionego przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Magazyn chrześcijański „New Wine” publikował ich artykuły i miały one wpływ na wielu chrześcijan na całym świecie. W miarę jak wzmacniała się relacja pomiędzy pięcioma nauczycielami, młodsi mężczyźni przychodzili do nich i prosili o nadzorowanie ich w relacjach przymierza. Ci młodsi mężczyźni z kolei uczyli innych, tworząc coś w rodzaju piramidy uczniostwa.

W połowie lat siedemdziesiątych zaczęły pojawiać się pogłoski, że różni ludzie w ruchu dopuszczali się manipulacji i nakładali więzy jedni na drugich. Ruch stał się niezwykle kontrowersyjny. Około 1983 roku dla Dereka stało się jasne, że nie mógł go już dłużej wspierać. Wycofał się. Po nim odeszli inni i piramida rozpadła się. Derek powiedział:

„Myślę, że popełniliśmy ten sam błąd co Galacjanie – rozpoczynając w Duchu, szybko skończyliśmy w ciele. W świetle tego pokutowałem z mojego zaangażowania w ruch i przyznałem się do błędu. Szczerze żałuję szkody, która została wyrządzona Ciału Chrystusa i w życiu wielu obiecujących mężczyzn i kobiet”.

W tym samym czasie masowa produkcja magnetofonów kasetowych otworzyła nowe możliwości nauczania Biblii. Podczas gdy wcześniej nauczyciele biblijni mogli przemawiać tylko do ograniczonego audytorium, Derek przekonał się, że jego nauczania były kopiowane w tysiącach egzemplarzy i dotykały bardzo wielu ludzi w rozmaitych częściach świata. W 1971 roku Derek Prince Publications otworzyło swoje biura w Fort Lauderdale, gdzie Derek i Lydia rozpoczęli dystrybucję książek i kaset.

Chociaż Derek wzbudzał kontrowersje z powodu prowadzenia służby uwalniania oraz zaangażowania w ruch uczniostwa, jego nauczania, dotyczące wielu tematów z zakresu prawdy biblijnej, były zawsze szeroko przyjmowane. W latach siedemdziesiątych Derek Prince Publications wydało książki: „Zmieniaj historię poprzez modlitwę i post”, „Wiara, z której żyjemy”, „Łaska poddania się” i „Przymierze małżeńskie”. Książka „Spotkanie w Jerozolimie”, historia o pierwszej żonie Dereka, została opublikowana dosłownie na kilka dni przed nagłą śmiercią Lydii z powodu ataku serca w 1975 roku. Styl tej książki jest inny niż pozostałych książek Dereka – cechuje ją dramatyczna, wartko płynąca akcja. Czyta się ją jak powieść, jednak doprowadziła ona wielu do głębszej wiary i przymierza z Jezusem Chrystusem.

Wpływu Lydii na życie Dereka nie da się przecenić. Starsza od niego o ponad dwadzieścia lat, bardziej doświadczona, chętnie wycofała się i wspierała Dereka w miarę rozwoju służby. Miała niezwykły dar duchowego rozróżniania. Zawsze też siedziała w pierwszym rzędzie, modląc się za męża, gdy głosił, oraz uczestniczyła w służbie uwalniania i uzdrawiania.